web analytics
Bilgi, Randevu ve Whatsapp Hattımız 0541 207 22 95
  1. Anasayfa
  2. Ameliyat İle Varis Tedavisi

Ameliyat İle Varis Tedavisi

Varis Ameliyatı

Ameliyatlı varis tedavisi ile yalnızca dıştan görülen varisler çıkartılmıyor, toplardamarların içerisinde bulunan ve yüksek basınca yol açan kasık alanlarındaki kapakçıkların neden olduğu yetersizlik tedavi ediliyor. Varis ameliyatında amaç, kapakları çalışmayan ve kirli kanı geri sızdıran damarları ameliyatla kesip vücut dışına almaktı. Belirtildiği gibi hastada yer alan yetersizlikler giderilmediği takdirde yakınmalar günden güne artacaktır. Bu aşamada operasyon öncesinde hastanın Doppler ultrason ile incelenip takibinin yapılması son derece önemlidir. Önceki tedavi yöntemlerinde, ayak bileğinden kasıklara kadar olan tüm toplardamar çıkartılmaktadır. Mevcut yetmezliği olmayan toplardamarlar, koroner bypass operasyonları için mümkün olduğunca korunmalıdır. Varis ameliyatı 2000’li yılların başlarına kadar yaygın kullanılan bir yöntem olup tıbbın kendini geliştirmesi ve modernleşmesi ile bu teknik artık nadiren kullanılmaktadır.

Günümüzde artık geliştirilmiş ve modern tıbbi yöntemler ile varis ameliyatı da pek tercih edilmeyen ve demode bir teknik olmaya başlamıştır. Zira, kesisiz, dikişsiz, ameliyatsız ve ağrısız varis tedavisi uygulanmaya başlanmış ve alınan sonuçlar ameliyat ile varis tedavisinden daha iyi neticelerle ortaya çıkmıştır.

varis-ameliyatı

Varis Ameliyatında Kullanılan Yöntemler

Birinci yöntem büyük varisleri oluşturan safen toplardamarına yapılan cerrahi müdahaledir. Burada amaç kan dolaşımına karşı çalışan ve görevini yerine getirmeyerek zarar veren bu damarı varis ameliyatı ile çıkarmaktır. Bu işlem kısaca safen toplar damarının bacaktan çıkarılması olarak adlandırılmaktadır.

İkinci yöntem ise bacakta variköz venlerin cerrahi olarak çıkarılması olarak adlandırılan Flebektomidir.  Uygulamanın amacı variköz venlerin anatomik olarak bir yada daha fazla noktadan 1 mm den az kesi yapılarak çıkarılmasıdır.

Varis ameliyatı; yetmezlik gösteren toplardamarın çıkarılması ya da bu damardaki kapakçıkların onarımı amacına dayanmaktadır. Yaklaşık 1,5-2 saat süren ameliyat sürecinde hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak lokal, epidural ya da genel anestezi uygulaması gerçekleştirilmektedir.

 

 

ameliyatsız varis tedavisi

 

 

ArabicEnglishFrenchGermanRussianTurkish