web analytics
 1. Anasayfa
 2. Eskişehir Varis Tedavisi 2022

Eskişehir Varis Tedavisi

Varis Hastalığı Nedir?

Kalbe kirli kanı taşıyan toplardamarlardaki yapısal bozukluk nedeniyle kan akımında bozuklukla seyreden, damarlarda meydana gelen kıvrımlı variköz genişlemelerdir.

Varis Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Bu yazımızda özellikle Eskişehir ilimizde varis tedavisi araştıran okuyucularımıza tedavi açısından rehberlik etmek istiyoruz. Öncelikle varis hastalığı ile ilgili 2022 yılında kaleme aldığımız güncel temel bilgileri sunarak başlamak istiyoruz.

Varis, bir toplardamar hastalığı olup, işlenmiş kanı kalbe taşıyan toplardamarlardaki kapakçık yetmezliği sonucu damarların genişleyerek veya yapısının bozulması sonucu oluşan bir hastalıktır. Varis hastalığı, uzman ellerde tıbbi olarak tedavisi mümkün olabilen bir klinik tablodur.

Varis başlangıcı, kişinin bacaklarında mavi, kırmızımsı ya da mor renklerde belirgin ve deriden kabarık damarlar görmesiyle, bacaklarında ağrı, sızı, gece artabilen kramplar ve kaşıntı hissetmesiyle kendisini gösterir. Ancak bazı hastalarda bu klinik şikayetler olmadan da varis hastalığı sinsi olarak da seyredebilmektedir.

Varis hastalarının bir kısmında ise kılcal varis dediğimiz örümcek ağı şeklinde kişiyi rahatsız eden veya bulgu vermeyen varislerde yaygın olarak görülebilmektedir.

 

ESKİŞEHİR VARİS

 

Varisten Nasıl Korunabiliriz?

Varis hastalığının tanı ve tedavisinde asıl önemli faktör yapılacak detaylı değerlendirme, muayene ve tetkik sonucunda elde edilen bilgilerle tedavi protokolüdür. Bazı varis önleyici krem ve ilaçlar piyasada satışa sunulmakla birlikte, varis oluşumunu, gelişimini engelleyen etkili bir ilacın bulunmadığını da söylemekte yarar vardır. Fakat alınabilecek çeşitli önlemlerle varis gelişiminin önüne geçebilir. Buradaki yazımızda varisten korunma yollarına değindik, dilerseniz okuyabilirsiniz.

 

Varis Neden Olur?

Varis oluşmasında birçok sebep etkin rol oynayabilmektedir. Neden varis olur sorusuna tıbben verilebilecek cevapları şöyle sıralayabiliriz:

 • Kalıtsal nedenler (İrsiyet) ve yapısal nedenler,
 • Uzun süre ayakta kalmak,
 • Sık sık uzun süren ve hareketsiz kalınan yolculuklar yapmak,
 • Gebelik,
 • Aşırı kilo,
 • Doğum kontrol hapları ve hormon tedavileri yan etkileri,
 • Yaşlanmaya bağlı nedenler varis oluşumunda etkin rol oynayan risk faktörleridir diyebiliriz.

Varis Kendiliğinden Geçen Bir Hastalık mıdır?

Toplardamar içinde kirli kanın geri kaçmasını önleyip sağ kalbe ve akciğere yönlenmesini sağlayan ve bir nevi valf görevi gören kapakçıkların bozukluk nedeni ile oluşan varis hastalığı kendi kendine geçebilecek bir hastalık değildir. Fakat bazı sıra dışı durumlar olabilmektedir, gebelikte oluşan varisler gibi. Klinik bulgu ve tablolar incelendiğinde nadiren de olsa bazı gebeliklerde doğum sonrası varislerde ana patolojik neden fark edilmese de karın içi basıncın azalması ile varislerin görünürlüğü azalabilmektedir.  Fakat doğru olan yaklaşım, varis hastalığının ortaya çıkması ile birlikte zaman geçirilmeden Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanına başvurularak en uygun tedavi sürecinin başlatılmasıdır.

 

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Önceki yıllarda ancak cerrahi müdahale ile ameliyatla tedavisi yapılan varislerin günümüzde artık ameliyatsız modern, ileri tetkik ve tedavi yöntemleri ile de daha konforlu tedavisi mümkün olabilmektedir.  Yani ameliyat artık en son başvurulacak çaredir diyebiliriz.

Ameliyatsız varis tedavi yöntemlerini ise, çok fazla tıbbi teknik terimle kafaları karıştırmadan bazılarını şöyle sayabiliriz;

 • Skleroterapi (İğne ile damar cerrahisi uzmanı tarafından uygun görülen varisli damara yapılan uygulamalardır)
 • Transkutan Lazer Tedavisi (Telenjektazi adı verilen çok küçük kılcal damarlara lazer yöntemi kullanılarak müdahale edilmesi)
 • Radyofrekans Yöntemi (Varisli kılcal damarlara radyo dalgaları ile göndererek uygulanan tedavi)
 • Glue Tekniği (Özel bir maddenin damara kateter yardımıyla verilmesi ile yapıştırma tekniği)
 • Buhar Ablasyon Tekniği (Termal ısı sistemi uygulanarak sorunlu damarlara müdahale edilebilen bir teknik)

Eskişehirde Varis Tedavisi

Eskişehir varis tedavisi için araştırma yapan varis hastalarının veya hasta yakınlarının öncelikli olarak bilgi sahibi olması gereken en önemli husus, başvurulacak doktorun Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı olması gerektiğidir. Eskişehir ilimizde varis tedavisi için Devlet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi bölümüne muayene olunabilir.

Ayrıca, Bursa’da bulunan kliniğimizde Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı hekimimiz tarafından ameliyatsız varis tedavisi hizmeti sunulmakta olup, kliniğimize Eskişehir, Yenipazar, Pazaryeri ve çevresinden gelmekte olan hastalarımıza da varis tedavisi hizmetini vermekteyiz.

 

en iyi varis doktoru

 

 

ArabicEnglishRussianTurkish