web analytics
  1. Anasayfa
  2. Varis Çeşitleri Nelerdir?

Varis Çeşitleri Nelerdir?

Kaç Çeşit Varis Hastalığı Var? 

varis çeşitleri

Varis çeşitleri damarın çapına göre adlandırıldığında;

  • Telenjektazik venler; çapı 1 mm’den küçük genişlemiş, intradermal kılcal küçük damarlardır. Kılcal varis olarak da adlandırılabilir. Genellikle ortaboy varislerle birlikte görüntülenebilirler. Estetik görüntü bozukluğu ile kendilerini gösterir ve hasta şikayetlerinde belirtilirler.

 

  • Retiküler venler; çapı 2- 3 mm arasında, intradermal, küçük ve kıvrımlı genişlemiş ven yapılarıdır. Ortaboy varis olarak adlandırabiliriz. Ciltten hafif çıkıntı yapan, mavi yeşilimsi, ortalama 2-3 mm çaplı varislerdir. Tipik olarak, diz arkasında ve bacağın dış yan yüzünde bulunurlar. Hasta şikayeti olarak genelde görüntü bozukluğu olarak vurgulanırlar.
  • Variköz venler; çapları 3 ve 4 mm üstünde geniş, kıvrımlı toplardamar ven genişlemeleridir. Büyük varis olarak adlandırılabilir. Bu varisler deriden oldukça farkedilecek bir çıkıntı halde görünürler. Çıkıntıların büyüklüğü venöz yetmezliğin derecesinin de büyük olduğunun göstergesi olmaktadır. Pıhtı atma riski taşıyan bu tür varislerin zaman geçirilmeden tedavisine başlanması gereklidir.

 

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir >>  Varis İçin Hangi Doktora Gidilir?

 

ArabicEnglishRussianTurkish