web analytics
 1. Anasayfa
 2. Varis Çorabı Nedir? Nasıl Kullanılır, Varisleri Tedavi eder mi?
Varis Çorabı Nedir? Nasıl Kullanılır, Varisleri Tedavi eder mi?

Varis Çorabı Nedir? Nasıl Kullanılır, Varisleri Tedavi eder mi?

 • 20 February 2023
 • 1 Beğenme
 • 261 Görüntülenme
 • 0 Yorum

Varis Çorabı Nedir?

Varis çorabı, bacaklardaki toplardamarların venöz kapakların genişlemesi veya zayıflaması sonucu oluşan varislerin gelişmesini önleyebilen bir koruma yöntemidir. Bacaklarda kanın geri akışını engelleme etkisi olan varis çorapları ve toplardamarlara daha fazla basınç uygulamak için tasarlanmış medikal bir çorap cinsidir.

 

Varis Çorapları Nasıl Kullanılır?

Varis çorapları, doğru şekilde kullanıldığında venöz yetersizlik, varis ve diğer bacak sorunlarının tedavisine yardımcı olabilir.

Varis çorapları nasıl kullanılmalıdır.

 • Varis çorabını giyerken bacaklarınızı 10-15 dakika yukarıda tutarak giyinin. Bu nedenle çorapları uzun süre ayakta gereken durumlarda giymek daha uygun olabilir.
 • Varis çorabı giyerken ilgili bacak veya kol temiz ve kuru olmalıdır. Bu nedenle varis çorapları doğru şekilde oturması için cildin temiz ve kuru olması önemlidir.
 • Varis çoraplarını doğru bir şekilde giymelisiniz. Çorapları ayağınıza kadar çekmeli ve topuk kısmının boşluksuz olarak, doğru şekilde yerleştiğini görmelisiniz. Daha sonra çorapları yavaşça bacağınızın üst kısmına kadar çekin.
 • Varis çorabının kırışık veya gevşek kısımların olmadığından emin olun. Varis çoraplarının düzgün şekilde bacağı sarması, venöz kan akışını iyileştirmek için önemlidir.
 • Varis çoraplarını gün boyunca giymek önemlidir. Çorapları geceleri yatarken çıkarabilirsiniz.

Varis çoraplarını kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır. Varis çoraplarının kullanımında en önemli husus doğru ebatlı çorabın seçilmesidir. Çorapların çok sıkı veya çok gevşek olması yada ilgili ekstremiteye uymaması, etki gösterememelerine neden olabilir.

Kimler Varis Çorabını Kullanır?

 • Varis başlangıcı olan kişiler,
 • Hamile kadınlar, gebeliğin ilerleyen dönemlerinde bacaklarda şişme ve varisler gibi sorunlar yaşayan kişiler,
 • Varis risk faktörlerini taşıyan ve uzun süre ayakta veya oturan kişiler alanında uzman bir kalp ve damar cerrahisi uzmanına danışarak varis çorabı kullanabilirler.

 

Varis çorabı çok sıkarsa ne olur?

Çok sıkı bir şekilde giyilen varis çorapları aşağıdaki sorunlara neden olabilirler:

 • Çok sıkı olan varis çorapları cildi tahriş edebilir ve kaşıntı, kızarıklık gibi cilt sorunlarına neden olabilir.
 • Dolaşım bozukluğu: Sıkı varis çorapları, kan akışını engelleyebilir ve dolaşım bozukluklarına neden olabilir. Bu durum dolaşım bozukluğuna bağlı bacaklarda şişme, ağrı ve hatta derin ven trombozu (DVT) gibi ciddi sorunlara neden olabilir.
 • Nöropati: Çok sıkı olan çorapları, bacaklardaki sinirleri baskı yaparak sinirlerin zedelenmesine neden olabilir. Nöropati bacaklarda uyuşma, karıncalanma, ağrı ve güçsüzlük gibi semptomlara neden olabilir.
Bu Yazı da İlginizi Çekebilir >>  Varisler Kendiliğinden Geçer Mi?

 

Bu nedenlerden dolayı, varis çoraplarının doğru boyutta ve doğru şekilde giyilmesi önemlidir. Çorapların çok sıkı veya çok gevşek olmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca, varis çoraplarını kullanmadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir.

 

Varis çorabı en fazla kaç saat giyilmeli?

Varis çorapları, bacaklardaki kan dolaşımını artırarak venöz yetersizlik, varis ve diğer bacak sorunlarının semptomlarını azaltmak için kullanılan bir tıbbi üründür. Varis çoraplarının ne kadar süreyle giyileceği, kişinin durumuna ve doktorun önerilerine bağlı olarak değişebilir. Ancak, genellikle varis çorapları gündüzleri giyilir ve gece çıkarılır.

Varis çoraplarının ne sıklıkla giyileceği konusunda en iyi tavsiyeyi doktorunuz size en verecektir. Çoğu durumda, varis çorapları günde 5 ila 10 saat giyilebilir. Bu süre, kan dolaşımının rahatlaması için yeterlidir ve aynı zamanda bacaklardaki kan pıhtılaşmasını da önlemeye yardımcı olur.

Varis çoraplarının kullanımı konusunda doktorunuzla konuşarak, ne kadar süreyle giymeniz gerektiği ve hangi zamanlarda çıkarmanız gerektiği konusunda daha net bir fikir edinebilirsiniz.

Varis Çorapları Eczanede Satılır mı?

Evet, varis çorabı eczanelerde reçetesiz olarak satılabilmektedir. Eczacınıza doğru ebatları ileterek satın almanızda fayda olacaktır.

 

 Varis Çorapları Varisi Tedavi Eder mi?

Varis çorapları tedavi ve varisten koruma amaçlı olarak sıkça önerilmektedir. Varis çorapları genellikle varisli kişilerde ve varis olamayan kişilerde koruma amaçlı profilaktik olarak tercih edilmektedir.

Varis çorabı varisi geçirir mi?

Varis tedavisinde birçok tedavi yöntemi bulunmakta olup, girişimsel ve girişimsel olamayan ve  palyatif yöntemler uygulanan tedavide uygulanabilmektedir. Ancak varis çorapları varis tedavisinde tercih edilen bir yardımcı enstrüman olmakla birlikte tedavi edici rolü kanıtlanamamıştır.

 

 • Bu yazıyı paylaşın: :

Bu Yazıya Yorum Yapabilirsiniz

ArabicEnglishRussianTurkish