web analytics
  1. Anasayfa
  2. Varis İçin Hangi Bölüme ve Doktora Gidilir?

Varis İçin Hangi Doktora Gidilir?

Varis İçin Hangi Bölüme Başvurulur?

 

Soruya öncelikle tıp bilimi açısından yaklaşalım ve varisin bir toplardamar hastalığı olduğundan hareketle damarları ilgilendiren bir hastalık olduğunu da düşünerek Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümünde muayene olmanın uygun olacağı sonucuna varabiliriz. Varis için hangi doktora gidilir sorusunun cevabı ilk defa varis tanısıyla karşılaşan hastalarımızın yaptığı arama sorgularından biri olduğundan bu yazımızda kendilerine bir rehberlik etmek istedik.

Varis Hastalığı İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Damar hastalığı olan varisler için alanında uzman bir Kalp ve Damar Cerrahisi hekimine başvurulmalıdır. Tabi ki farklı bölümlerden de ihtisaslaşmış hekimlerce bu hastalığın muayene ve tedavisi yapılabilmekte fakat tıbbi açıdan en sağlıklı olan alan uzmanlığı ile ilgili bir hekim tercih edilmesidir. 

Varis hastalığına hangi doktor bakar?

Alt ekstremitelerde çoğunlukla her iki bacakta ya da tek bir bacakta daha fazla görülen bir toplardamar sorunu olan varis hastalığı önemli bir hastalık sorunudur. Varis tedavisi olmak ve varis sorunundan kurtulmak için diğer hastalıklarda olduğu gibi varis hastaları bir arayış içerisindedir. Diğer hastalıkların tedavisinde olduğu gibi varis tedavisi önemsenmelidir. Konusunda uzman ve tecrübeli olan Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doktor tarafından varis tedavisinin yapılması ve neticelendirilmesi önemlidir.    

Bacaktaki Damara Hangi Doktor Bakar?

Tıp çok geniş bir kavram olduğu gibi uygulama alanı da oldukça geniştir. Sorudan anlaşıldığı üzere söz konusu tedavi odağı damar olduğu için bacaktaki veya vücudun herhangi bir yerindeki damarın tedavisine de alanında tecrübeli Kalp ve Damar Doktoru bakar diyebiliriz.

Kardiyoloji Varise Bakar mı?

Aslında bu sorunun da cevabını geniş anlamda şöyle verebiliriz. Vücudunda belirginleşen şişkin ve mor renkli veya örümcek ağı şeklinde kırmızı renkli damarlar gören bir birey ilk olarak aile hekime de başvurabilir. Tanı’nın varis olduğu konulur. Böyle bir durumda pratisyen hekim dahil tanı koyabilmekle birlikte konunun tedavi sürecine dahil olamayabilir, zira artık hastalık bir uzmanlık alanına girmiştir. Varis tedavisi önem arz eden, bacak ve vücudun alt kısmındaki kirli kanı kalbe taşıyan sistem itibariyle tedavisi önem arz etmektedir. Varis girişimsel olarak tedavisi edilmesi gereken bir anatomik yapısal bozukluğudur. Konu itibariyle varis tedavisi, kardiyoloji ve diğer branşlar dışında kalp ve damar cerrahisinin tedavi edebileceği ve oluşabilecek komplikasyonlarla baş etmesi mümkün olması uzmanlık alanı dahilindedir.  

varis için hangi doktora gidilir

Damar sağlığı açısından ve kendiliğinden geçmeyen bir hastalık olan varislerin cilt üzerinden yapılacak bitkisel tedavi yöntemleri ile iyileşmesi pek mümkün olmayabilir. Zirâ, sorunlu ven içindeki valf görevini yapan kapakçık veya kapakçıklar artık hasar görmüştür. Ameliyatlı veya ameliyatsız yöntemler ile damara müdahale edilmesi gerekliliği doğmuştur. Dolayısı ile varis hastalığı Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümünün ihtisas alanlarından birisine girmektedir.

Kardiyoloji Varise Bakar mı?

ArabicEnglishRussianTurkish