web analytics
  1. Anasayfa
  2. Varis Neden Olur?

Varis Neden Olur?

Öncelikle varis nedir sorusuna cevap olarak şu yazımızda açıklamalı olarak cevabı ele almıştık. İlk kez varis problemi ile karşı karşıya kalan, bacaklarında hafiften mor renkli ve belirgin damarları görmeye başlayan hastalarımıza ışık tutacaktır. Şimdiki yazımızın konusu ise varis neden olur, nasıl oluşur olacaktır.

Adım Adım Varis Oluşma Nedenleri

Varis bir toplardamar hastalığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Toplardamarların tıptaki adı olan venlerde bulunan kapakçık sistemi çıkan kanın aşağı dönmesine engel olur. Toplardamarlarda yer alan kapakçıklar sayesinde kanın aşağıya doğru gelmesi engellenir.  Temizlenmek için kirli kan kalbe gelir, kalp bacaklardan yukarı seviyede olduğundan dolayı, damarın içindeki kanı yukarı pompalama görevi olan kapakçıklar mevcuttur. Bu kapakçıklar çek valf görevi görürler, yani bir diğer deyimle yukarı doğru çıkan kanın aşağı dönmesine engel olurlar.

Fakat çeşitli nedenlerle kapakçıklar hasar görebilirler. Hasar gördüklerinde ise tüm kanı yukarı pompalayamaz bir kısmını geri kaçırırlar. Geri kaçan kan aşağıda biriktikçe göllenme söz konusu olur ve bu göllenme zamanla damarların genişlemesine, büzülmesine ve cilt üzerinden bariz şekilde belli olmasına neden olurlar. İşte bu duruma da varis ismi verilmekte olup varis oluşumu baş göstermiştir diyebiliriz.

Bu Yazıya Yorum Yapabilirsiniz

ArabicEnglishRussianTurkish