web analytics
  1. Anasayfa
  2. Varis Tanı Yöntemleri

Varis Tanı Yöntemleri

Varis Tanısı Nasıl Konulur?

Her varis farklı olabildiği gibi her kişinin varisleri de farklılık göstermektedir. Dolayısı ile herkese aynı şekilde varis tanısı konulması mümkün değildir. Varis tanısı için hastanın öncelikle Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı bir doktora muayene olması gerekmektedir. Hekim tarafından yapılan Doppler Ultrason İncelemesi neticesiyle kişinin damar yapısı, damar içindeki kan hareketleri, kapakçıkların durumu (valfler) ve varis durumu neticelendirilerek gerekli varis tanısı konulabiliyor. Ayrıca yapılan bu muayene sonucunda nasıl ve ne kadar süre ile bir tedavi uygulanması gerektiği de ortaya çıkıyor. Doppler ultrason muayenesi bir nevi ultrason incelemesidir, ağrı, acı, yan etki yapmaz ve kısa sürede neticelenir.

varis-muayenesi

Hasta Şikayetlerini Dinlemek ve Değerlendirmeye Almak Önemlidir

Hasta şikayetlerini, hissettiği belirtileri, dinlemek, değerlendirmek ve sonrasında detaylı muayeneyi yapmak varisin ilk tanısında çok değerli bilgiler verebilir. Varis hastalarının çoğunda, ağrı, yanma, kaşıntı, kramp ve şişme gibi klinik bulgular olabilmektedir. Ancak, bu şikayetler varis hastalığına özgü değildir, bacakları ilgilendiren başka hastalıklarda da, hatta normal kişilerde de görülebilir.

Ayrıca, bazı varis hastalarında, varislerde ani pıhtılaşma da görülebilmektedir. Yüzeyel ven trombozu ya da yüzeyel tromboflebit denen bu durum genellikle doğum, ameliyat, uzun uçak ya da otobüs yolculukları sırasında ağrı yapar ve emboli denen pıhtının dolaşımla başka organlara gitme riski taşır. Bu tür varisler muayenede sert, kızarık, deriden kabarık varis pakeleri şeklinde kolayca muayene esnasında saptanabilir.

 

 

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir >>  Varis İçin Hangi Bölüme ve Doktora Gidilir?
Bu Yazı da İlginizi Çekebilir >>  Varis Çeşitleri Nelerdir?

 

ArabicEnglishRussianTurkish