web analytics
 1. Anasayfa
 2. Varis Tedavi Edilmezse Ne Olur?
Varis Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Varis Tedavi Edilmezse Ne Olur?

 • 10 October 2022
 • 4 Beğenme
 • 200 Görüntülenme
 • 0 Yorum

Varis Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Bünyesel olarak yatkın kişilerde yapısal nedenlerden ötürü sağlam olan diğer bölgelerden yeniden zamanla variköz yapıların oluşması ihtimali olabilmektedir. Esasında genetik yatkınlık olan
varis hastalığında yapılan başarılı tedavi, tekrarlama ihtimalini düşürür fakat yok edemeyebilir.

Önemli olan mevcut varislerin en uygun şekilde tam’a yakın tedavi edilip hastanın varislerinden kurtarılıp varissiz bir yapının sağlanmasıdır. Başarılı bir tedavi ile mevcut hastalık tedavi edilebilirken, bu hastalığa sebebiyet verebilen kalıtsal faktörlere müdahale etmek bugünün koşullarında mümkün olmamakla birlikte, gelecekte bu sorunun da çözülebileceği kanaatindeyiz.

 

varis-muayenesi

Bacaktaki Varis Tehlikeli midir?

Yapılabilecek en büyük hatalardan biri ise şu düşünceyle hareket etmek olacaktır: Hastanın kendisine “Eğer tekrarlayacaksa niçin varislerimi tedavi ettireyim?” sorusunu kendisine sorarak varis tedavisini ertelemesidir. Burada bilinmesi gereken en önemli husus gözden kaçırılmakta ve varisin bir toplardamar hastalığı olduğu, kendiliğinden geçmeyen, aksine ilerleyen de bir hastalık olduğu unutulmaktadır. Tedavi edilmeyen varislerin ilerledikçe görüntü olarak daha da kötüleşmesi dışında,

 • Bacaklarda ağrı,
 • Sızı,
 • Şişlik, ağırlık hissi,
 • Kramp gibi birçok şikayetler zamanla artış göstererek yaşam kalitesini gittikçe düşürebilmektedir.

Dolayısı ile bacaktaki varis tehlikeli midir sorusuna cevap olarak, küçük, yüzeyel, ince ve az ölçekte bir kılcal varis ilerlemiyor ise evet belki çok tehlikeli olmayabilir ama ileride risk faktörlerinin de tetiklemesiyle tehlike yaratmayacağı konusunda net bir şey söylenemez. Fakat sağlık açısından daha da önemlisi; tedavi edilmeyen varisler hayati risk açısından, sağlığı tehdit eden emboli kaynağı olabilmesi ve venöz ülser denilen ciddi problemli patolojik sonuçlar doğurabilmesidir.

Varis tedavinizi ertelemeyin, kendinize önem verin ve artık gelişen ameliyatsız modern yöntemler ile tüm varisler tedavi edilebilmektedir.

 

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir >>  Varis Çorabı Nedir? Nasıl Kullanılır, Varisleri Tedavi eder mi?
 • Bu yazıyı paylaşın: :

Bu Yazıya Yorum Yapabilirsiniz

ArabicEnglishRussianTurkish