web analytics
  1. Anasayfa
  2. Varis Tedavisi Soru-Cevap

Varis Tedavisi ve Varis Problemleriniz İle İlgili Sorulara Cevaplar

örümcek damarlar

Kılcal Varisler Kendiliğinden Geçer mi?

Merhaba, 25 yaşında bir bayanım. İki ayağımda baldırlarımda yani iki ayağımda da aynı yerde varislerim var. Kılcal damarlar belirgin bir şekilde yer yer çıkmıştır. Şu an çok fazla olmasa da yakın akrabalarımda olduğundan genetik de olabileceğini düşünüyorum. Ailede çoğu kişide var, size sormak istediğim bu kılcal varisleri tedavi ettirmem gerekiyor mu? Şu anda ne yapmam gerekir? Varis tedavisi için bana yardımcı olursanız çok memnun olurum. Şimdiden sizlere çok teşekkürler, sağlıklı günler.

Cevap

Merhaba, geçmiş olsun. Tedavi olmanız sizin faydanıza olacaktır. Varisler bekletilirse birikerek daha da komplike bir hal alabilir. Kılcal varisler tedavi edilmediğinde, özellikle ayak bileğinde venöz ülser denilen tabloya yol açabilmektedir. İyi ve sağlıklı günler dileriz.
Op.Dr.Yunus Keser YILMAZ
Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı

Varis için hangi doktora gitmeliyim? Varise kim bakar?

Bacaklarımda mor renkli damarlar çıkmaya başladı hocam, Devlet hastanesine veya fakülteye gideceğim ama varis için hangi bölüme, doktora gitmeliyim? Yol gösterirseniz sevinirim.

Cevap

Merhaba, geçmiş olsun. Varis tedavisi için hangi doktora gidileceği sıklıkla aldığımız sorulardan bir tanesi olup sizlere yol göstermek tabi ki isterim. Varis bir toplardamar hastalığı olmakla birlikte onlara tetkik ve tedavi uygulayacak olan bölüm de Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümüdür. Uzman doktor olarak da Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanlarına başvurabilirsiniz. Geçmiş olsun.
Op.Dr.Yunus Keser YILMAZ
Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı

Bacaklardaki Mor Damarlar Nasıl Geçer?

Merhaba hocam, özellikle son aylarda bacaklarımda, ayak bileği gölgemde mor renkli damarlar belirmeye başladı. Çevremden edindiğim bilgiler neticesinde varis olabileceğimi söylediler. Araştırırken size denk geldim, normal mi hocam bu mor damarlar, neden çıkmış olabilir? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Cevap

Merhaba, varisler görünüş şekli ve klinik duruma göre farklı renk ve boyutta olabilirler. Varisler genel olarak venöz sistem kaynaklı olduğu için deriden kabarık, kılcal ya da büyük varisli yapılar mor yada bordo renkte görülebilmektedir. Kliniğimizde kılcal ve büyük varis dahil olmak üzere tüm varis çeşitleri tama yakın tedavi edilmektedir. Özetle, bacaklarınızda gördüğünüz mor damarlar kirli kanın sirküle edemeyip biriktiği damarladır. Yani varis tanısı ile karşıkarşıyasınız denilebilir.
Op.Dr.Yunus Keser YILMAZ
Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı

Derin Ven Trombozunda Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İyi günler hocam, derin ven trombozunda dikkat etmemiz gerekenler nelerdir? Yürüyüş yapmali miyiz, varis çorabı kullanmalimiyiz? Aynı zamanda pulmoner emboli oluşmuş bir hastada tekrar emboli gelişme ihtimali var mıdır?

Cevap

Merhaba, geçmiş olsun. DVT kanama pıhtılaşma sorunu nedeniyle gelişen bir klinik tablodur. Öncelikle bir Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı tarafından takip edilmelisiniz. Aşırı olmamak kaydıyla yürümek iyi gelir. Ancak erken dönemde DVT'li bacak vücuttan yukarıda olacak şekilde tutulmalıdır.

Tıbbi tedavi ve kan sulandırıcı başlanmalıdır. Varis çorabı tablo düzeldikten sonra belli bir süre giyilmelidir. DVT'nin önemli komplikasyonlarından biri akciğer embolisidir. Bunun için tedavisi ve kontrolleri iyi yapılmalıdır. İyi tedavi sağlanmazsa emboli geçirme ihtimali söz konusudur. Emboli kaynağı olarak kalp ve damar sistemi değerlendirilmeli Kalp ekosu ve kalbin ritim, tansiyon ve yapısalı olarak değerlendirmesi için EKO yaptırınız. İyi ve sağlıklı günler dilerim.
Op.Dr.Yunus Keser YILMAZ
Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı

Yüzümde, yanaklarımın üstünde kılcal damarlar oluşmaya başladı

Yüzümde, yanaklarımın üstünde örümcek ağı şeklinde damar çatlakları belirginleşmeye başladı. Kendiliğinden geçer mi hocam, krem kullanayım mı, ne yapmalıyım?

Cevap

Merhaba, birçok kişide görülebilmekte olan yüz bölgesindeki kılcal damar belirginleşmesinin çeşitli nedenleri olabilmektedir. Cilt tabasının incelmesi, uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak, gereğinden fazla kortizonlu iğne kullanmak, yaşlılık ve genetik sebepler kılcal damar belirginleşmelerine neden olabilmektedir.

Bu damarlar çeşitli tedavi yöntemleri ile kısa sürede tedavi edilebilmekte olup kontrolsüz krem kullanmanızı kesinlikle önermem. Gerek enjeksiyonlu yöntemler ile gerekse lazer yöntemleri ile yüz bölgesindeki kılcal damarlara etkin tedavi uygulanabilmektedir. Geçmiş olsun.
Op.Dr.Yunus Keser YILMAZ
Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı
ArabicEnglishRussianTurkish