web analytics
  1. Anasayfa
  2. Varis Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Varis Tedavi Yöntemleri

Varis tedavisinde seçenek olarak karşımıza ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemler olarak iki tür çıkmaktadır. Ameliyatlı, yani cerrahi müdahale ile varis tedavisini şu yazımızda detaylı olarak ele almıştık. Bu yazımızda ise daha çok geliştirilen modern tıbbi yöntemler ile ameliyatsız varis tedavisinin üzerinde duracağız. Günümüzde varis hastalığının çözümleri için tıpta sürekli daha iyi, daha kolay, daha pratik, konforlu ve daha güvenilir çözümler üretilmektedir.

  • VARİS TEDAVİSİNDE GLUE (ZAMK/YAPIŞTIRMA) TEKNİĞİ

Varise neden olan venöz yetmezliğe sahip damarların kapatılmasında kullanılan zamk yöntemi ile ilgili literatürdeki ilk çalışma 2015 yılında yayınlanmıştır. Damara bir kateterle girilerek, siyanoakrilat maddesi damar içine belli aralıklarla enjekte edilir. Bir yandan da el ile damar üzerine bastırılarak, yetmezlik bulunan damar duvarının yapışması sağlanır. 

  • VARİS TEDAVİSİ BUHAR ABLASYON TEKNİĞİ

Varis tedavisinde buhar ablasyonu, venöz yetmezlik bulunan damarları ısı ile tahrip ederek (termal) çözüme ulaşılan bir ablasyon yöntemidir. İlk kez, 2011 yılında tanımlanmıştır ve az sayıda hastada kullanılmıştır. Buhar ablasyonunda, ultrason rehberliğinde damara girilir ve çok ince bir kateter ablasyon yapılacak damara yerleştirilir. Cihaz çalıştırıldığında, bu kateterin yan deliklerinden 120 derece sıcaklıkta buhar damar duvarına verilir ve böylece, damar ısı etkisiyle tahrip edilir. 

 

  • SKLEROTERAPİ (KÖPÜK) İLE VARİS TEDAVİSİ

 

Köpükle varis tedavisi olarak halk arasında bilinse de aslında adı Skleroterapi olan tedavi yöntemi hem büyük hem de orta ve kılcal varislerin tedavisinde yaygın olarak tercih edilmektedir. Skleroterapi madde bu yöntemde hava ile reaksiyona sokularak yapılan işlemdir.

Halk arasında, “iğne tedavisi” ve son yıllarda popülerleşen ismiyle “köpük tedavisi” olarak da bilinir. Skleroterapi basit olarak, varislerin içine onları tahrip eden bazı ilaçların enjekte edilmesidir. Tahrip olan varisler tıpkı bir yaranın iyileşmesi gibi vücut tarafından zamanla tamamen ortadan kaldırılır.

Kılcal varisler çok ince olduklarından, özel ışıklı büyüteçler altında çok ince iğnelerle skleroterapi yapılmalıdır.

On yıllardır uygulanan bir tedavi olmasına karşın, skleroterapide şimdiye kadar sadece birkaç tane ilaç kullanılmıştır. Günümüzde ise, tüm dünyada neredeyse sadece polidocanol ve sodyum tetradesil sülfat (STS) ilaçları kullanılmaktadır. Polidocanol, daha çok Avrupa ülkelerinde, STS ise Amerika’da daha popülerdir.

Köpükle yapılan skleroterapi, sıvı ile yapılan skleroterapiye göre, 3-4 kat daha fazla etkilidir.
Kliniğimizde başarı ile uygulanmaktadır.

ameliyatsız varis tedavisi
ArabicEnglishRussianTurkish