web analytics
  1. Anasayfa
  2. Varisler Kendiliğinden Geçer mi?
Varisler Kendiliğinden Geçer mi?

Varisler Kendiliğinden Geçer mi?

  • 3 October 2022
  • 2 Beğenme
  • 221 Görüntülenme
  • 0 Yorum

VARİSLER KENDİLİĞİNDEN GEÇER Mİ?

Bir toplardamar hastalığı olan varislerin kendi kendine geçmesini bekleyen kişilerin sayısı maalesef ki oldukça fazla. Halk arasında yanlış bilinen bir hususu aydınlatmak adına konuyu şu cümlelerle açıklamak doğru olacaktır:

Varis, sinsi olarak gelişebilen, yavaş ilerleyen, tedavi edilmedikçe daha kötüye gidebilen, toplumda yaygın olarak görülebilen bir hastalıktır. Gebelik sırasında oluşan varislerin daha sonra kaybolma ihtimali olabilse de varis kendiliğinden geçen bir hastalık değildir diyebiliriz.

 

VARİS GEÇİCİ MİDİR?

Teşhis ve tanı olarak kendini diğer hastalıklardan ayırabilen ve rahatça tanı koyulabilen varis hastalığı, deforme olmuş damar yapısından dolayı meydana geldiğinden kendiliğinden geçebilen, geçici olabilen bir hastalık değildir. Yani, bir damar genişlemesi olarak adlandırabileceğimiz varis hastalığı da dahil olmak üzere hiçbir damar genişlemesinin kendiliğinden geçme ihtimali bulunmamaktadır.

 

 

VARİS NE KADAR SÜREDE İYİLEŞİR?

Aslında bu soru kişiden kişiye değişkenlik gösterebilecek ve sabit bir süre ile cevaplanacak bir soru değildir. Sebebi ise, kişinin damar çapına, damar yapısına, varis yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilmesidir. Fakat klinik tecrübeler doğrultusunda yaklaşık olarak bir cevap vermek gerekirse ameliyatsız varis tedavisine başladıktan sonra ortalama bir haftalık süre sonrasında ilk değişim ve iyileşme görsel olarak kendini göstermeye başlar, yaklaşık olarak da 1,5-2 aylık bir süreçte iyileşebilir.

 

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir >>  Varis Yarası Nedir?

 

SU İÇMEK VARİSLERE İYİ GELİR Mİ?

Bol su içmek damarlarda kanın daha sulu ve rahat dolaşmasını sağlayabileceği için su içmek varisleri iyileştirmese de en azından risk faktörlerinin tesirini düşürecektir. Hatta genel olarak sağlıklı bir hayat için günde en az 2 litre su içilmesi de tavsiye edilir.

Varis Nasıl Önlenebilir?

Sadece su içerek değil, bacağımızın arkasında bulunan damarların dönmesine ve gerilmesine neden olan bacak bacak üzerine atma alışkanlığından vazgeçerek veya çok aza indirgeyerek, günlük ortalama 20 dakika düz yürüyüş yaparak, her banyodan sonra bacakları soğuk su ile durulayarak (soğuk kompleks), sabit oturarak çalışanlar için oturduğu yerde bisiklet pedal hareketine benzer küçük bacak egzersizleri yapmayı alışkanlık edinmek, akşamları eve gelindiğinde 15-20 dakika kadar bacakları dizden kırmadan kalp seviyesinin yukarısında uzatarak dinlendirmek gibi pasif tedbirlerle varis ihtimallerini önleyebilirsiniz.

VARİS KENDİLİĞİNDEN DÜZELİR Mİ?

Yukarıda da izah ettiğimiz üzere gebelik sonrası haricinde bazı durumlar dışında kendiliğinden kaybolan varisler dışında varisler kendiliğinden düzelmezler. Düzelmesini bekleyerek yaşanacak vakit kaybı uygulanacak tedaviyi ileri süreçte daha da zorlaştırabileceğinden erken tanı ve tedavi varisler konusunda da çok önemli olmaktadır.

 

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir >>  Varis Neden Olur? Varisi Oluşturan Faktörler
  • Bu yazıyı paylaşın: :

Bu Yazıya Yorum Yapabilirsiniz

ArabicEnglishRussianTurkish